W dynamicznie zmieniającym się świecie wybór zawodu wymaga nie tylko znajomości rynku pracy czy zdobycia odpowiednich kwalifikacji, ale również poznania samego siebie. Uczennice i uczniowie powinni mieć szanse dowiedzieć się, jaka praca będzie zgodna z ich preferencjami i charakterem. Zajęcia w szkole powinny dać uczniom odpowiedź na pytanie: jaką osobą przedsiębiorczą będę w przyszłości?
Według naszych obserwacji młodzi ludzie mają w szkole trudny dostęp do narzędzi, które pomogą zgłębić własną samoświadomość. W odpowiedzi na duże potrzeby nauczycieli i uczniów publikujemy ćwiczenia z biznesu i zarządzania. Są to karty pracy do wykorzystania na lekcji lub jako samodzielna praca własna. Materiały te skłaniają do autorefleksji, dają przestrzeń do rozważań o przyszłej pracy. Dobrze przeprowadzone ćwiczenia odkrywają potencjał uczniów i wspierają kształtowanie własnej ścieżki zawodowej.
Drodzy nauczyciele, uczniowie, korzystajcie! Już teraz! Powodzenia!
Karta pracy: Oto Ja
Pierwsza karta to podróż w głąb samego siebie. Zadania skupiają się na zidentyfikowaniu własnych wartości, pasji i celów życiowych. Poprzez refleksję nad tym, kim naprawdę jesteś, możesz lepiej zrozumieć, co jest dla Ciebie naprawdę ważne.
Pobierz: Oto ja. (352 KB, pdf)
Karta pracy: Mam supermoce
Tę kartę pracy wypełniamy mocą, a dokładniej supermocami każdego z Was. Nie tylko umiejętności, ale również cechy osobowości, wyróżniają nas i napędzają do osiągania sukcesów. Rozpoznanie swoich mocny stron to klucz do budowania kariery, która nie tylko przyniesie sukces, ale również przyczyni się do satysfakcji z życia.
Pobierz: Mam supermoce. (2.06 MB, pdf)
Karta pracy: Myślę o sobie pozytywnie
To głębsza refleksja nad pozytywnym myśleniem o sobie. Skupia się na sukcesach, osiągnięciach i pozytywnych cechach osobowości. To ważny krok w kierunku budowania pewności siebie i wiary we własne możliwości.
Pobierz: Myśl o sobie pozytywnie. (2.24MB, pdf)
Karta pracy: Jak się uczę i pracuję?
Ta karta to praktyczny formularz z wywiadem. Zadaj partnerowi (i sobie) szereg pytań o preferencje dotyczące uczenia się i pracowania. Określ, jakie sposoby działania są dla nich najbardziej przyjazne, jakie środowisko pracy Cię motywuje, a także jakie są ich mocne strony w obliczu wyzwań.
Pobierz: Jak uczę się i pracuję? (2.09 MB, pdf)
Pierwszy krok w procesie budowania indywidualnej ścieżki zawodowej to lepsze poznanie samego siebie. Ćwiczenia z biznesu i zarządzania mogą być także użytecznym uzupełnieniem, dostarczając dodatkowych narzędzi i wskazówek, które pomogą młodzieży lepiej zrozumieć świat relacji biznesowych i zawodowych.
Potrzebujesz więcej informacji o budowaniu ścieżki zawodowej? Zobacz materiały wspomagające do biznesu i zarządzania.