Baza Wiedzy. EduGate. Grupa uczniów przy biurkach.

03.01.2024

2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej

Biznes i zarządzanie to debiutant wśród przedmiotów w szkole średniej. Od 1 września 2023 r. uczy się go na poziomie podstawowym i rozszerzonym 532 000 uczniów. Młodzież raczej sceptycznie podchodzi do BIZ. Warto jednak przekonać uczennice i uczniów, że to przedmiot, na który warto położyć nacisk. Dlaczego? Znaleźliśmy 5 powodów.

  1. Zdobywanie kompetencji przyszłości

Współczesny świat stawia przed młodzieżą wiele wymagań związanych ze zmiennością i złożonością. Aby młodzi ludzie mogli radzić sobie w życiu, muszą posiadać solidne umiejętności przedsiębiorcze. Czy wiesz, że 65 proc. dzisiejszych uczniów, będzie wykonywać zawody jeszcze dziś nieistniejące?

W programie znalazły się zagadnienia z zakresu zarządzania, projektowania, ekonomii, finansów osobistych, rynku pracy, socjologii, psychologii i prawa. Uczniowie zdobędą solidne fundamenty. Te kompetencje nie tylko ułatwiają życie codzienne, ale również stają się nieocenione w karierze zawodowej. Biznes i zarządzanie mają wspierać słynne kompetencje 4K: krytyczne myślenie, komunikację, kooperację i kreatywność.

W rozporządzaniu wprowadzającym BIZ do szkół czytamy: Głównym celem przedmiotu jest wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności oraz kształtowanie postaw, które pozwolą na aktywne działanie i odnoszenie sukcesów na różnych polach – nie tylko w wymiarze biznesowym, lecz także prywatnym, rodzinnym, zawodowym i społecznym. Chodzi zatem o to, aby zadbać o młodego człowieka na niełatwym etapie wkraczania w dorosłość.

  1. Rozwijanie kreatywności

Biznes i zarządzanie z zasady nie powinien być suchą teorią, ale przede wszystkim przestrzenią do rozwijania kreatywności. BIZ ma pokazać znaczenia kreatywnego podejścia podczas tworzenia pomysłów na biznes oraz rozwiązywaniu problemów w życiu osobistym i zawodowym. BIZ ma zachęcać do myślenia innowacyjnego i poszukiwania nowatorskich rozwiązań. W efekcie uczennice i uczniowie będą gotowi na dynamiczny rynek pracy, gdzie pomysłowość i elastyczność są równie ważne jak wiedza teoretyczna.

  1. Zrozumienie świata biznesu

Podstawa programowa BIZ pozwala zrozumieć mechanizmy funkcjonowania świata biznesu. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat rynków, konkurencji, potencjału nowych produktów i usług. Idealnie będzie, jeśli nauczyciele o biznesie będą opowiadali w oparciu o konkretne przykłady. Coca-Cola, Pepsi, Allegro, InPost, Żabka, Pixar, Amazon, Apple, Nokia, Lufthansa, FC Barcelona – światowe i polskie marki dają wiele inspiracji, a uczniowie nabierają szerszego spojrzenia na otaczający ich świat.

  1. BIZ można zdawać na maturze

Zdaj maturę z kompetencji przeszłości – pod takich hasłem promuje biznes i zarządzanie Ministerstwo Edukacji i Nauki. Od 2027 biznes i zarządzanie będzie można zdawać na maturze na poziomie rozszerzonym. Wprowadzenie przedmiotu do zestawu maturalnego daje uczniom szansę na zgłębienie wiedzy i umiejętności przydatnych nie tylko na egzaminie, ale na studiach i przede wszystkim w przyszłej karierze zawodowej. BIZ nie musi być kolejnym przedmiotem do zaliczenia. Im poważniej uczniowie do niego podejdą, tym łatwiej odnajdą się w na rynku pracy i w “dorosłej” rzeczywistości.

  1. Rozwijanie umiejętności interpersonalnych

Jak mało jest w szkole czasu i przestrzeni na rozwój umiejętności miękkich! BIZ może być dla młodzieży świetnym warsztatem z komunikacji, autoprezentacji, krytycznego myślenia czy pracy zespołowej.
Te umiejętności są kluczowe nie tylko w przyszłej pracy, ale w każdej dziedzinie życia. Dają one solidne podstawy do efektywnej współpracy i skutecznego radzenia sobie w różnych sytuacjach na co dzień.

Przekonaliśmy Cię, że warto skupić się na BIZ? To bez wątpienia inwestycja w przyszłość uczennic i uczniów oraz wielka szansa dla nauczycieli, by realizować niestandardowe i kreatywne projekty edukacyjne.

Jeśli interesuje Cię zdobycie wiedzy z biznesu i zarządzania, zerknij do Bazy Wiedzy.